Wypadanie rzęs – przyczyny, pielęgnacja i środki zapobiegawcze

 

Piękne rzęsy są ozdobą każdej kobiety. Nie bez powodu od wieków uznawane są za jeden z największych symboli uwodzicielek. Niektóre panie posiadają naturalnie ciemne i długie rzęsy – ale większość potrzebuje odpowiedniego tuszu, żeby je upiększyć i w ten sposób podkreślić spojrzenie. Niewłaściwa pielęgnacja – w tym również brak stosownego demakijażu – może jednak bardzo osłabić rzęsy i sprawić, że będą się kruszyć lub wypadać. Wypadające rzęsy nie muszą być jednak niczyim problemem – istnieją bowiem sposoby na ich szybką regenerację! Jakie?
Spis treści artykułu:

Czy wypadające rzęsy to stan naturalny?

Wiele osób załamuje ręce, gdy widzą, że na szczotce pozostają im liczne włosy, albo w czasie demakijażu okazuje się, że kilka rzęs wypadło. Tymczasem utrata owłosienia jest naprawdę naturalna – codziennie tracimy wiele włosów i każdego dnia wypadają nam 2-3 rzęsy. Problem pojawia się, jeśli ilość wypadających rzęs jest dużo większa. Wówczas powodem może być albo niewłaściwa pielęgnacja, albo nawet pewne czynniki chorobowe. Jeśli chodzi o to drugie, konieczne jest również wdrożenie odpowiedniego leczenia – inaczej z wypadającymi rzęsami trudno będzie sobie poradzić.

Wypadanie rzęs – możliwe powody tego stanu

Zwiększone wypadanie rzęs może mieć wiele przyczyn. Głównie chodzi tu o problemy o podłożu hormonalnym. Jednak również przeróżne choroby oczu, zapalenie mieszków włosowych czy po prostu o menopauzę (kobiety w tym okresie skarżą się często na nadmierne wypadanie rzęs). Rzęsy mogą również wypadać z powodu alergii (na przykład na jakiś stosowany kosmetyk). Stosowania pewnych leków, a także na skutek oddziaływania wolnych rodników.

Co na wypadające rzęsy wybrać dla szybkich efektów?

Kondycja rzęs może się pogorszyć przez naprawdę przeróżne czynniki – możemy używać niewłaściwych kosmetyków, niedokładnie zmywać makijaż, albo przeciwnie, zbyt mocno szarpać w czasie jego zmywania, ale na rzęsy oddziałuje także i pogoda, jak mróz czy gwałtowne zmiany temperatury. Dlatego podstawą jest właściwa pielęgnacja – stosowanie kosmetyków, które będą natłuszczać rzęsy i chronić je przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Najlepiej w tym celu użyć specjalnych odżywek, których skład został tak dobrany, żeby wzmacniać rzęsy, wspomagać ich regenerację i zapobiegać wypadaniu. Rzęsy przy okazji mogą się zagęścić i wydłużyć – ponieważ staną się zdrowsze.

Regeneracja rzęs a odpowiednie środki pielęgnacyjne

Pielęgnacja rzęs powinna rozpocząć się już na etapie wyboru kosmetyków do makijażu. Głównie z tego powodu, że to kosmetyki słabej jakości źle na nie wpływają. Należy również pamiętać o tym, żeby w czasie demakijażu nie pocierać rzęs i powiek wacikiem, lecz dociskać go (namoczonego wcześniej w specjalnym płynie do demakijażu) aż tusz się rozpuści. Dopiero wówczas możemy go łatwo usunąć.
Lepiej unikać również tuszu wodoodpornego – trzyma się na rzęsach dłużej, ale przez to silnie je obciąża.
Regeneracja rzęs zapobiegająca ich wypadaniu powinna również polegać na stosowaniu odpowiednich, naturalnych środków, jak olejek rycynowy.

Źródła:
  1. Dermatologia — co nowego? Tom I , prof. dr hab. n. med. Jacek Szepietowski, dr n. med. Adam Reich, Cornetis, 2009, ISBN: 978-83-61415-08-4 
  2. How to Create the Perfect Eyebrow, Victoria Bush, Cengage Learning, 2003, ISBN: 1401833357, 9781401833350

Dodaj komentarz